شرایط همکاری

ماده1. تعاریف

1-1- کالای معیوب: عبارت است از هرگونه کالا یا هر بخش یا جزیی از آن که دارای ایراد، نقص، صدمه و یا دارای گارانتی غیر معتبر یا حسب مورد فاقد گارانتی، گواهی، مجوز، پروانه هایی که قانوناً جهت فروش آن کالا الزامی است، باشد.

2-1- کالای تقلبی یا غیر اصل:

کالاهای ذیل، کالای تقلبی یا غیر اصل محسوب می شوند:

کالایی که با برند یا مدل اصلی آن کالا از نظر نام متشابه اما از نظر اصالت متفاوت است؛ و یا هر گونه کالایی که از نظر جعبه، بسته بندی، جنس، کیفیت و غیره با کالای اصلی که توسط مراکز مورد تأیید مانند ( سایت اصلی برند یا شرکت های وارد کننده‏ی قانونی) که کالاهای اصل را به فروش می رسانند مغایرت داشته و همچنین در سایت رشت خرید در عنوان یا تصاویر کالای نمایش داده شده، برند اصلی کالا ذکر شده ولی کالای فروخته شده با نمونه‏ی اصلی کالا مغایرت داشته، کالای مورد نظر غیر اصل شناخته شده؛

کالاهایی که در آنها شماره سریال، مدل، برچسب یا سایر نشان های شناسایی و یا مشخصات کالا، قطعات و اجزای آنها و یا بسته بندی یا هرگونه نوشته ای در روی آنها بطور غیر مجاز از جانب تولید کننده، توزیع کننده یا فروشنده کالا و یا هر شخص دیگر، محو، تغییر، جایگزین و یا به هر شکلی دستکاری شده باشند؛

کالاهای مغایر با مقررات قوانین و مقررات و ضوابط و استانداردهای دولتی، عمومی و صنفی به ویژه مقررات بهداشتی؛

کالاهای ناقص حقوق اشخاص ثالث از جمله حقوق مالکیت فکری.

3-1- کالای قاچاق: کالایی است که دارای مدارک و مستندات رسمی قابل ارائه دال بر ورود و ترخیص آن از مبادی قانونی و گمرک رسمی کشور نبوده یا هر کالایی که وفق قوانین و مقررات جاری کشور از جمله تبصره ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده، قاچاق محسوب شود.

 

4-1- بازار آنلاین و بازار آفلاین: بازار آنلاین بازاری است که در آن کالا در بستر اینترنت و به صورت برخط (آنلاین)، عرضه می شود و به فروش می رسد. بازار آفلاین بازاری است که در آن، کالا مستقل از اینترنت و به صورت سنتی در فروشگاه ها و مراکز توزیع، عرضه می شود و به فروش می رسد.

5-1- پنل فروشی: فضای مجازی با درگاه اختصاصی هر فروشنده است که از سوی رشت خرید به فروشنده برای عرضه و فروش کالا تخصیص داده می شود.

6-1- درگاه اینترنتی: وب سایت رشت خرید به آدرس www.rashtkharid.com  می باشد.

7-1- قرارداد همکاری: قرارداد منعقده بین رشت خرید و فروشنده، بر اساس شرایط همکاری حاضر و به شرح پیوست است.

8-1- گارانتی معتبر: گارانتی معتبر آن است که توسط سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان شناسایی شده و دارای مجوزهای قانونی مربوطه باشد.

9-1- فروشنده: هر شخصی است که با امضای قرارداد همکاری به شرح پیوست نسبت به فروش محصولات و کالاهای خود از طریق درگاه اینترنتی اقدام می نماید.

ماده 2. کمیسیون و هزینه های فروش

2-1- کمیسیون رشت خرید: درصدی از بهای فروش است که بابت عرضه کالادر درگاه اینترنتی رشت خرید و به صورت توافقی با رشت خرید تعلق می گیرد.

رشت خرید می تواند نسبت به وصول کمیسیون خود از محل مطالبات فروشنده به همراه مالیات بر ارزش افزوده متعلقه اقدام نماید.

2-2- هزینه های مرجوعی، همچنین جریمه ها ( بر اساس ضوابط کاری رشت خرید به شرح مندرج در این شرایط همکاری و نیز ضوابط مندرج در پنل ) و هزینه های جانبی مربوط به همه مراحل بسته بندی، ارسال کالا برای مشتری ( بر اساس ضوابط کاری رشت خرید)، به شرح مندرج در جدول هزینه ها به همراه مالیات بر ارزش افزوده متعلقه به عهده فروشنده بوده و از فروشنده دریافت خواهد شد.

تبصره1: امکان تغییر کمیسیون، هزینه ها و جریمه ها در هر زمان توسط رشت خرید در پنل مرکزی وجود دارد و فروشنده قادر به مشاهده سوابق تغییرات آن خواهد بود. تغییرات در کمیسیون، هزینه ها و جریمه ها دو روز قبل از اعمال به اطلاع فروشنده در پنل مرکزی خواهد رسید و ادامه روند فروش توسط فروشنده پس از اعمال تغییرات به منزله پذیرش شرایط جدید است و در حکم اصلاحیه قرارداد همکاری است که خود به خود با ادامه روند فروش مورد توافق طرفین قرار گرفته است و نیاز به تشریفات امضاء و ابلاغ جداگانه ای برای لازم الاجراء بودن ندارد.

تبصره2: فروشنده متعهد شد جهت آگاهی از هر گونه تغییرات، هر روز پنل خود را مشاهده کند و رشت خرید هیچگونه مسئولیتی نسبت به ادعای عدم آگاهی فروشنده از تغییرات نداشته و فروشنده ملزم به تبعیت از تغییرات است. هرگونه اصلاحیه یا الحاقیه یا تغییر از جمله تغییرات در هزینه ها و جریمه ها، در پنل فروشنده قرار خواهد گرفت و

 

همزمان از طریق پست الکترونیک فروشنده به نشانی مندرج در پنل لازم الاجراء خواهد بود مگر اینکه فروشنده ظرف مدت مذکور، عدم موافقت خود را اعلام نموده باشد، که در اینصورت قرارداد همکاری فسخ خواهد شد.

ماده3. نحوه اجرای قرارداد همکاری

1-3- قراردادها متناسب با مدت مندرج در آن به صورت اتوماتیک تمدید می شود. در صورت عدم تمایل هر یک از طرفین مبنی بر تمدید اتوماتیک قرارداد، مراتب باید یک هفته قبل از انقضاء به صورت کتبی به طرف دیگر اعلام گردد. در صورت اعتبار گواهی ارزش افزوده قرارداد تمدید نشده و فروشنده امکان فروش از طریق پنل را نداشته و به تشخیص رشت خرید پرداخت های فروشنده متوقف خواهد شد.

2-3- سفارشات خرید مشتری، با توجه به موجودی اختصاص داده شده توسط فروشنده در پنل برای وی قابل رویت است و فروشنده موظف است سفارشات ثبت شده را با توجه به ضوابط و زمان تعیین شده در پنل خود، به صورت محموله آماده، در لفاف مناسبی بسته بندی کرده و به انبار رشت خرید یا نشانی مشتری در صورت تأیید رشت خرید در پنل، ارسال نماید. نشانی انبار رشت خرید به فروشنده اعلام خواهد شد و در صورتیکه نشانی اعلام شده تغییر یابد رشت خرید به فروشنده اعلام خواهد کرد و فروشنده مکلف به تبعیت از تغییرات بعدی است.

3-3- نگهداری کالای مشتریان در انبار رشت خرید  به صورت امانی بوده و غیر از تعدی یا تفریط، مسئولیتی متوجه رشت خرید نمی باشد. هزینه نگهداری وفق جدول مندرج در پنل محاسبه و از فروشنده دریافت می شود. رشت خرید می تواند کلیه مطالبات خود ناشی از این بند یا سایر مفاد این شرایط همکاری را رأساً از محل مطالبات فروشنده کسر نماید و یا طبق تبصره 7 ماده 7 عمل نماید. در هر صورت، حق مطالبه مابقی و یا کلیه‏ی هزینه ها و مطالبات رشت خرید از طریق مراجع قضایی برای رشت خرید وجود  دارد.

4-3-  این قرارداد همکاری حق انحصاری جهت فروش برای فروشندگان ایجاد نمی نماید و هیچگونه اعتراضی نسبت به فروش کالا و نیز بهای کالاهای در حال فروش توسط فروشندگان دیگر، قابل استماع نمی باشد.

5-3- وجه ناشی از فروش کالا توسط خریدار به حساب رشت خرید واریز می شود و مسئولیت صدور فاکتور فروش و سند برگشت از فروش برای مشتری مطابق بخشنامه سازمان امور مالیاتی و رای دفتر فنی و اعتراضات مودیان بر عهده رشت خرید است که رشت خرید مطابق رای دفتر فنی و اعتراضات مودیان، برای کالای فروش رفته به نیابت از فروشنده، فاکتور فروش موضوع قانون مالیات های مستقیم را صادر و برای مشتری ارسال می نماید و نیز صورتحساب خدمات ارائه شده از سوی رشت خرید به فروشنده، توسط رشت خرید به نام فروشنده صادر می شود. رشت خرید درآمدهای حاصل از ارائه خدمات خود به فروشنده وقراردادهای منعقده با فروشنده را جهت رعایت مفاد مواد 169 و 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم، به سازمان امور مالیاتی گزارش خواهد کرد.

6-3- با امضای این قرارداد فروشنده به فروشگاه اینترنتی رشت خرید مخیرا وکالت می دهد که جهت رضایتمندی خریداران، نیابتاً از طرف فروشنده، اقدام به صدور فاکتور در خصوص اقلامی که توسط فروشنده، در فضای مجازی مذکور به فروش می رسد، نماید. لازم به ذکر است که فروشنده کلیه‏ی مسئولیت های ناشی از صدور فاکتور مذکور و

فروش کالا بر روی وبسایت فروشگاه اینترنتی رشت خرید را بر عهده داشته و در صورت لزوم، متعهد به حضور و پاسخگویی در مراجع اداری و قضایی بوده و همچنین ضامن جبران خسارات وارده به اشخاص ثالث رشت خرید می باشد و شرکت رشت خرید در خصوص موارد فوق فاقد هرگونه مسئولیتی می باشد.

7-3- قیمت کالاها با توجه به رعایت استانداردهای قیمت گذاری (با توجه به قوانین و مقررات اعلامی از طرف سازمانهای نظارتی و یا لیست قیمت مصوب مورد تأیید اتحادیه ها و یا سازمان های مرتبط و همچنین قوانین قیمت گذاری رشت خرید) در پنل مرکزی توسط و به مسئولیت فروشنده تعیین می شود. لذا مسئولیت پاسخگویی به مراجع رسمی و اشخاص ثالث از جمله مشتری در خصوص قیمت تعیین شده بر عهده فروشنده است. به موجب این قرارداد، فروشنده به عنوان شرط ضمن عقد اعلام می نمایند که نسبت به فروش کالاهای خود در درگاه اینترنتی رشت خرید کلیه خیارات از جمله غبن ولو فاحش یا افحش را از خود سلب و ساقط نمودند.

8-3- فروشنده متعهد است در صورت پایان تاریخ اعتبار گواهی مالیات بر ارزش افزوده ارائه شده در پنل، گواهی معتبر خود را در پنل بارگزاری نمایند. در صورت عدم بارگزاری، ظرف یک ماه از تاریخ پایان اعتبار، رشت خرید می تواند دسترسی فروشنده را به پنل قطع نماید. در صورتی که گواهی مالیات بر ارزش افزوده معتبر حداکثر تا دو ماه از تاریخ پایان اعتبار گواهی قبلی، در سیستم بارگزاری نشود و یا به رشت خرید ارائه نگردد، رشت خرید می تواند قرارداد همکاری را فسخ و طبق تبصره 7 ماده 7 عمل نماید.

9-3- در صورت اشتباه فروشنده و درج قیمت به بهای پایین تر از قیمت واقعی، وی متعهد است کالا را با همان قیمت درج شده تحویل مشتری نماید و در صورت استنکاف، مشمول وجه التزام و ضمانت اجرای مذکور در ماده 6 در خصوص عرضه کالای ناموجود می شود. در هر حال پاسخگویی به خریدار در مراجع رسمی به عهده فروشنده است.

10-3- فروشنده اظهار می نماید که با عرضه کالا در پنل اختصاصی خود در درگاه اینترنتی رشت خرید، حقوق مالکیت فکری یا سایر حقوق و امتیازات مکتسبه متعلق به هیچ شخص حقیقی و حقوقی دیگری را نقض نکرده است و در صورت کشف خلاف این موضوع، کلیه مسئولیت های حقوقی و کیفری بر عهده وی خواهد بود و بایصد کلیه خسارات وارده به رشت خرید را در این خصوص جبران نماید.

11-3- نام تجاری فروشنده جهت درج در سایت، نام تجاری اعلامی از طرف فروشنده در پنل او می باشد و فروشنده در این راستا اظهار می نمایدمالکیت مادی و معنوی نام تجاری مذکور متعلق به شخص حقیقی و حقوقی دیگری نیست و در صورت کشف خلاف این موضوع، کلیه‏ی مسئولیت های حقوقی و کیفری بر عهده فروشنده خواهد بود. در صورتی که فروشنده ظرف مدت 3 روز از اعلام رشت خرید مبنی بر مراجعه جهت پاسخگویی، به مراجع مربوطه مراجعه ننماید، موظف به پرداخت وجه التزام روزانه (طبق ماده6) به رشت خرید می باشد.

ماده 4. تعهدات و حقوق فروشنده

4-1- فروشنده متعهد است مدارک درخواست شده در خصوص احراز هویت و مدارک موثق ثبتی و نیز گواهینامه های صنفی، حرفه ای، بهداشتی (در صورت لزوم)، استاندارد و سایر مدارک به شرح پنل را بارگذاری و در صورت لزوم آنها

را به روزرسانی نماید، عدم بارگذاری یا بروز رسانی اسناد به طور صحیح علاوه بر ایجاد حق فسخ برای رشت خرید (پس از اخطار رفع نقص) این حق را برای رشت خرید ایجاد می کند که کلیه پرداخت ها را تا زمان نواقص مدارک معلق و دسترسی فروشنده را به پنل فروشی قطع نماید.

4-2- فروشنده حقیقی می تواند همزمان با انعقاد قرارداد همکاری، شخصی را به عنوان نماینده خود جهت ارتباط و هماهنگی با رشت خرید معرفی نماید.

4-3- فروشنده حقوقی موظف استه همزمان با انعقاد قرارداد همکاری، شخصی را به عنوان نماینده خود جهت ارتباط و هماهنگی با رشت خرید معرفی نماید.

4-4- فروشنده متعهد به رعایت تمامی اصول و مقررات قانون رقابت و شرایط خاص صنفی مرتبط با فعالیت خود می باشد.

5-4- فروشنده موظف است مشخصات محصولات و توضیحات لازم جهت معرفی کالا، نحوه پشتیبانی پس از فروش و سایر موارد لازم را در درگاه اینترنتی بر اساس شرایط اعلامی رشت خرید ارائه نماید. فروشنده مسئولیت صحت اطلاعات و تضمین اصالت و کیفیت خدمات را شخصاً بر عهده دارد و بدین وسیله متعهد گردید در قبال تخلفات خود علاوه بر حضور در مراجع رسمی و پاسخگویی، رشت خرید را در قبال مسئولیت و هزینه هرگونه دعوای طرح شده توسط ثالث مصون نماید.

6-4- فروشنده متعهد می شود که کالاهای مورد درخواست مشتری را بدون وقفه و در موعد مقرر ارسال نماید، و به هیچ دلیلی اعم از نوسانات نرخ ارز، عدم موجودی، اشتباه در مشخصات و غیره از تحویل آن استنکاف نورزد. در غیر اینصورت رشت خرید می تواند بنا به تشخیص خود، خسارات ناشی از تأخیر در اجرای تعهدات را (بر اساس ماده 6) از فروشنده مطالبه و یا از محل مطالبات وی کسر و برداشت نماید. علاوه بر این رشت خرید می تواند اقدام به قطع همکاری کند. قطع همکاری نافی حقوق قراردادی رشت خرید در خصوص محاسبه و کسر جرائم و تأخیرات از محل مطالبات و تضامین فروشنده نمی باشد.

7-4- از آنجا که طبق مقررات قانون تجارت الکترونیک، فروشنده متعهد به رعایت مهلت هفت روزه جهت انصراف مشتری و استرداد کالا می باشد، فروشنده با پذیرش تعهدات ناشی از مقررات موصوف و سایر مقررات مربوط به این نوع تجارت، متعهد می باشد کالاهای مرجوعی را بپذیرد. مسئولیت هرگونه تخلف از این مقررات با فروشنده بوده و فروشنده متعهد به پاسخگویی به دعاوی می باشد. حتی اگر مشتریان به هر دلیل دعاوی خود را در خصوص عدم رعایت موازین قانونی علیه رشت خرید طرح کنند و تحت هر شرایطی رشت خرید به دلیل عملکرد مرتبط با فروشنده منفرداً یا متضامناً محکوم گردید، فروشنده موظف است علاوه بر حضور در مراجع رسمی و پاسخگویی رشت خرید را در خصوص موضوعات قضائی و هزینه ها و خسارات آن مصون نماید و این هزینه ها را مسترد نماید.

8-4- فروشنده در صورت اعلام مشتری مبنی بر عیب، کاستی یا نقص کالا، متعهد به اجرای صحیح تعهدات و پاسخگویی به مشتری و جلب رضایت وی بر اساس نظر رشت خرید است و در صورت درخواست مشتری نسبت به جایگزین کردن یا رفع نقص آن، ظرف مدت 2 روز کاری اقدام نماید. چنانچه فروشنده ظرف مدت مذکور اقدام لازم

را معمول نداشته یا مشتری با پس دادن کالا تقاضای استرداد وجه را داشته باشد، رشت خرید نسبت به عودت وجه به مشتری با پس دادن کالا تقاضای استرداد وجه را داشته باشد، رشت خرید نسبت به عودت وجه به مشتری اقدام می نماید و فروشنده بدینوسیله حق هرگونه اعتراض نسبت به استرداد وجه به مشتری و عدم استرداد کالا از سوی خریدار را از خود سلب و ساقط می نماید. فرونشده می پذیرد هزینه ناشی از استرداد کالاهای معیوب یا ناقص توسط مشتری، از مطالبات فروشنده کسر و توسط رشت خرید برداشت خواهد شد.

9-4- فروشنده اعلام و اقرار می نماید مالک قانونی کالاهای معرفی شده بوده و مجاز به فروش آنها است و ضمناً کالاهای ارائه شده را از مجاری و طرق قانونی تأمین کرده و دارای فاکتور خرید معتبر می باشد و متعهد می شود هیچگونه کالای قاچاق، ممنوعه یا غیر بهداشتی یا مضر برای سلامتی یا تاریخ گذشته یا بدون تاریخ و مجوز را تحویل مشتری ندهد و تضمین می کند تمامی کالاها و ملحقات فروخته و ارسال شده به نحو صحیح و قانونی قیمت گذاری و با رعایت حقوق مالکیت فکری عرضه شده و جزء کالاهای مجاز و قانونی و بهداشتی بوده و در صورت وارداتی بودن از مبادی قانونی ترخیص و وارد کشور گردیده و همگی دارای برگ سبز و کلیه مدارک گمرکی و مالیاتی و مجوزهای وارداتی لازم می باشند و همه این مستندات را در صورت لزوم به همراه فاکتور فروش به رشت خرید یا مراجع ذیصلاح قانونی ارائه خواهد داد. در غیر اینصورت کلیه مسئولیت های قضایی و قانونی و پاسخگویی به مشتری و سایر اشخاص و مراجع ذی صلاح از جمله و نه منحصراً شامل گمرکات، تعزیرات و اداره مالیات بر عهده فروشنده خواهد بود و فروشنده موظف است در صورت محکومیت یا الزام قانونی رشت خرید به پرداخت خسارت یا جریمه، علاوه بر پرداخت آنها، جریمه ای مطابق با ماده 6 به عنوان وجه التزام عدم انجام تعهد نیز به رشت خرید پرداخت نماید. فروشنده ضمن تضمین موارد فوق، بدینوسیله می پذیرد که در صورت تخلف، رشت خرید می تواند ضمن قطع فوری دسترسی فروشنده به پنل، نسبت به فسخ قرارداد همکاری اقدام نماید و فروشنده حق هرگونه اعتراضی را از خود سلب و ساقط می نماید.

10-4- فروشنده متعهد می شود که هیچگونه کالای تقلبی یا غیر اصل را به عنوان کالای اصل در سایت درج نکرده و تحویل مشتری ندهد. در غیر اینصورت فروشنده موظف است مطابق ماده 6، هروجه التزام عدم انجام تعهد به رشت خرید پرداخت نماید و در این صورت، رشت خرید می تواند ضمن قطع فوری دسترسی فروشنده به پنل، نسبت به فسخ قرارداد همکاری اقدام نماید و فروشنده بدینوسیله حق هر گونه اعتراضی را از خود سلب و ساقط می نماید.

11-4- فروشنده تضمین می کند که اولاً تنوع، قیمت، کیفیت، مشخصات و عملکرد معمول کالاها به ترتیب اعلام شده در درگاه اینترنتی است و کالاها با اطلاعات انتشار یافته در مورد آنها کاملاً تطبیق دارد، ثانیاً کلیه کالاها در بسته بندی مطابق با استاندارد رشت خرید ( و در صورت فقدان استاندارد خاصی از سوی رشت خرید، در بهترین بسته بندی معمول در رویه تجاری برای آن نوع کالا و مسیر حمل) تحویل داده خواهد شد، ثالثاً، کالاهای فروخته شده به هیچ عنوان کالاهای دست دوم (ریپک یا غیر آکبند)، مرجوعی (ریفرش) و یا مجدداً فروخته شده نمی باشد. فروشنده مسئول جبران خسارات وارده و دعوای طرح شده از سوی مشتریان در خصوص موارد مذکور در این بند خواهد بود و مسئولیتی در این خصوص متوجه رشت خرید نخواهد بود.

12-4- فروشنده متهعد است نظر رشت خرید را در مورد کاستی ها و نقایص بسته ها پذیرفته و اقدامات لازم را در خصوص رفع نقص ظرف مدت 24 ساعت به عمل آورد. در صورت عدم رفع نقص، فروشنده متعهد به جبران خسارات وارده به رشت خرید و مشتری (بر اساس ماده 6) حسب اعلام رشت خرید و پرداخت خسارات ناشی از تأخیر در انجام تعهد است.

13-4- فروشنده مطابق بخشنامه سازمان امور مالیاتی نیازی به صدور صورتحساب فروش موضوع آئین نامه اجرایی ماده 95 قانون مالیات های مستقیم ندارد و فروش های صورت پذیرفته توسط رشت خرید به نیابت از خود را در سامانه معاملات فصلی به نام خریدار نهایی ارسال خواهد نمود. اطلاعات خریدار نهایی مطابق پنل مرکزی قابل دریافت می باشد.

14-4- فروشنده موظف است در خصوص کالاهای ملزم به داشتن گارانتی، کالا را با گارانتی مجاز در پنل عرضه نماید. تاریخ شروع گارانتی از زمان صدور فاکتور توسط رشت خرید آغاز می شود و فروشنده موظف است اعتبار گارانتی را از زمان فروش کالا محاسبه کند. در غیر اینصورت مسئولیت پاسخگویی به ادعاهای اشخاص ثالث (اعم از مشتری و سایر اشخاص و مراجع) را بر عهده دارد.

15-4- فروشنده اعلام و اظهار می دارد که در زمان انعقاد قرارداد همکاری، مشمول هسچ ممنوعیت قانونی برای انعقاد قرارداد همکاری نمی باشد و چنانچه در هر زمانی به هر دلیلی مشمول ممنوعیت قرار گرفت، متعهد به اعلام ممنوعیت قانونی خود جهت اخذ تصمیم مقتضی به رشت خرید می باشد. در صورت عدم اعلام ممنوعیت، فروشنده مسئول عواقب قانونی آن و جبران خسارات وارده به اشخاص ثالث و رشت خرید خواهد بود و رشت خرید هیچ مسئولیتی نداشته و نخواهد داشت.

16-4- اگر در جریان تحویل، قبول، استفاده یا دسترسی به کالاها، خسارت مالی یا آسیب و جراحات شخصی ناشی از تقصیر یا عدم مراقبت در تولید، بسته بندی یا تحویل کالا رخ دهد از جمله مواردی چون استاندارد پایین، معیوب یا مضر بودن اجزای تشکیل دهنده‏ی کالا، آلودگی کالا یا هر گونه قصور و تقصیر از ناحیه فروشنده، فروشنده در مقابل رشت خرید، کارکنان و نمایندگان وی و خریدار و اشخاص ثالث مسئول جبران کلیه خسارات وارده خواهد بود.

17-4- فروشنده متعهد است صرفاً کالاهای موجوددر انبار را در پنل اعلام نماید. معرفی کالای غیر موجود در پنل به عنوان کالای موجود ممنوع بوده و فروشنده مسئول جبران خسارات وارده به رشت خرید و مشتری و پاسخگویی حقوقی و کیفری در مقابل مراجع قضایی و قانونی خواهد بود. در این حالت رشت خرید بنا به تشخیص خود علاوه بر اخذ وجه التزام قراردادی مندرج در ماده 6، راساً نسبت به قطع پنل فروشنده به فوریت اقدام خواهد نمود.

18-4- فروشنده متعهد به حفظ محرمانگی نام کاربری و رمز عبور پنل بوده و برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی، کلیه اقدامات لازم از جمله تغییر رمز عبور در دوره های متعارف و عدم افشای آن به اشخاص ثالث را مبذول خواهد داشت. بدیهی است مسئولیت هرگونه سهل انگاری در حفظ نام کاربری و رمز عبور، مسئولیت های ناشی از استفاده از رمز عبور و به طور کل، کلیه‏ی فعالیتهایی که تحت حساب کاربری و یا رمز عبور انجام می پذیرد بر عهده فروشنده می باشد. در صورت بروز هرگونه مشکل یا تخلف یا سوءاستفاده اشخاص ثالث، فروشنده مسئول و پاسخگوی

نهادها و مراجع ذیربط و جبران هرگونه خسارت احتمالی وارده است و باید در اسرع وقت نسبت به تغییر رمز عبور اقدام نماید. فروشنده موظف است هر گونه مشکل احتمالی را سریعاً به رشت خرید اعلام نماید و جهت حل و فصل آن همکاری لازم را داشته باشد. در غیر اینصورت مسئولیت هرگونه سوء استفاده از پنل یا خسارات ناشی از آن بر عهده فروشنده است.

19-4- فروشنده متعهد است مقررات لازم الاجراء علی الخصوص قانون تجارت الکترونیک و نظامات مختص این قانون (از جمله ارائه کالاهای سالم به مشتری، حفظ مهلت هفت روزه انصراف، ارائه اطلاعات دقیق و جامع در مورد کالای عرضه شده در فضای3مجازی) و قوانین و مقررات مالیاتی، صنفی، جرائم رایانه ای و مجازات اسلامی و نیز قوانین و مقررات تعزیرات و امور گمرکی و صادرات و واردات و مبارزه با قاچاق را رعایت نماید و همچنین تأیید می نماید که مجوزهای قانونی و توانایی های لازم را برای این فعالیت ها دارا می باشد. فروشنده ضمن آگاهی به این موضوع حق خود در خصوص هرگونه ادعای جبران خسارات را سلب و ساقط می نماید.

20-4- فروشنده موظف است در درج محتوای کالا در پنل خود، کلیه‏ی مقررات و شئون اخلاقی، اسلامی و قانونی را رعایت نموده و بدینوسیله مسئولیت هرگونه پاسخگویی در این خصوص به مراجع ذی صلاح یا اشخاص ثالث را می پذیرد.

21-4- در صورت تخلف هر یک از تعهدات مندرج در این شرایط همکاری، فروشنده باید خسارات وارده به رشت خرید را جبران نماید و با امضای قرارداد همکاری می پذیرد در صورت بروز تخلف و عدم رضایت مفاد این شرایط همکاری، رشت خرید می تواند به تشخیص خود رأساً نسبت به قطع پنل اقدام نماید.

22-4- مطالبات فروشنده خواه ناشی از این شرایط همکاری، خواه ناشی از هر منشأ دیگر، نزد رشت خرید از جمله تضامین می باشد و رشت خرید می تواند هر یک  از مطالبات خویش، هزینه ها و خسارات را راساً از محل مطالبات وی یا هر یک از تضامین نزد خود وصول نماید.

23-4- فروشنده حق واگذاری جزئی و کلی حقوق و تعهدات خود را به موجب این قرارداد به اشخاص ثالث بدون موافقت کتبی و قبلی طرف دیگر، تحت هیچ عنوانی اعم از نمایندگی، وکالت، صلح حقوق و سایر عناوین، نخواهد داشت. و رشت خرید حق واگذاری را برای خود محفوظ می دارد.

24-4- فروشنده موظف است کالاهای خود را با برچسب گذاری صحیح تحویل رشت خرید نماید. در صورتیکه کالا بدون برچسب مذکور، به انبار رشت خرید ارسال شود، کالا دریافت نخواهد شد و به هزینه فروشنده عودت می گردد چنانچه کالا توسط شخصی به غیر از فروشنده (پست/ پیک)، بدون برچسب گذاری صحیح و مشخص بودن نام و نشانی فروشنده به هر علت به انبار رشت خرید، وارد شود، رشت خرید مسئولیتی در قبال این نوع کالاهای بدون مشخصات و برچسب صحیح نخواهد داشت. پس از اعلام به فروشنده در صورت قابل شناسایی بودن، فروشنده موظف است کالاهای مذکور را به هزینه خود استرداد نماید و تا حداکثر 24 ساعت پس از اعلام رشت خرید کالای جدید با برچسب گذاری صحیح را به انبار رشت خرید ارسال نماید.

 

25-4- فروشنده موظف است نسبت به کالاهای عودت شده از سوی مشتریان، کالاهای معیوب، کالاهایی که در اثنای همکاری فروش آن ها ممنوع و غیر قانونی شده است یا به هر علت موظف به استرداد آن می باشد، اقدامات لازم نسبت به تحویل کالا از انبار رشت خرید را ظرف مدت 45 روز پس از اعلام رشت خرید به ایشان از طریق پنل، انجام دهد. در صورت مراجعه فروشنده ظرف مهلت مقرر جهت استرداد کالاهای بندهای فوق ابتدا هزینه های انبارداری و خسارات و وجوه التزام، راسا توسط رشت خرید از مطالبات وی کسر و برداشت می شود و سپس کالا به ایشان عودت میگردد. اگر فروشنده مشمول خدمات ارسال رشت خرید باشد کالا توسط رشت خرید به ایشان ارسال می شود در غیر اینصورت باید شخصاً برای دریافت کالا مراجعه نماید.

در صورت تکرار نقض تعهد به مدت سه بار، رشت خرید می تواند ضمن قطع دسترسی فروشنده به پنل حسب صلاحدید نسبت به فسخ قرارداد اقدام نماید. فسخ قرارداد مانع از مطالبه وجوه التزام و خسارات نخواهد شد.

26-4- در صورتی که فروشنده جهت دریافت و استرداد کالاهای شرح زیر، اقدام ننماید:

* کالاهای بدون برچسب صحیح،

* کالاهایی که فروشنده تقاضای استرداد آن از انبار را نموده است،

* کالاهای عودت شده از سوی مشتریان،

* کالاهای معیوب،

* کالاهایی که در اثنای همکاری فروش آن ها ممنوع و غیر قانونی شده است،

* یا به هر علت با توجه به مفاد این قرارداد، موظف به استرداد آن می باشد.

رشت خرید مسئولیتی جهت نگهداری این نوع کالاها نخواهد داشت و اگر ظرف 14 روز پس از ارسال اخطار به فروشنده از طریق پنل مبنی بر تخلیه‏ی کالاها از انبار رشت خرید، فروشنده نسبت به استرداد کالاها اقدام ننماید، پرداخت کلیه‏ی صورتحسابهای فروشنده را متوقف نموده تا زمانی که فروشنده نسبت به استرداد کالاهای فوق الذکر اقدام نماید. همچنین در صورتی که ظرف 45 روز پس از ارسال اخطار به فروشنده از طریق پنل یا ایمیل، نسبت به استرداد کالاها اقدام ننمایند، رشت خرید عدم استرداد کالاها را به منزله اعراض فروشنده از کالاهای فوق الذکر تلقی نموده و فروشنده نیز با تأیید این شرایط همکاری و امضای قرارداد همکاری، این اختیار را به رشت خرید می دهد تا کالای موجود در انبار را به نفع خود ضبط نموده و مطالبات خود را از محل آن برداشت کند. در این صورت فروشنده حق هرگونه ادعا و اعتراضی را از خود سلب و ساقط می نماید.

27-4- فروشنده متعهد به معرفی نماینده خود جهت آموزش و توجیه در خصوص نحوه استفاده از درگاه اینترنتی می باشد. متعاقباً فروشنده با استفاده از پنل، اعلام و اقرار می نماید که آموزش های لازم را فرا گرفته و مسئولیت پنل را بر عهد دارد و نمی تواند به ادعای ناآگاهی یا عدم اطلاع رسانی، ادعایی را علیه رشت خرید طرح نماید.

ماده 5. تعهدات و حقوق رشت خرید

5-1- رشت خرید به عنوان واسطه فضای مجازی کسب و کار و خدمات دهنده در خصوص امور جانبی و امین در نگهداری وجوه پرداختی حاصل از فروش، همکاری لازم را با فروشنده در راستای عرضه کالاهای موضوع قرارداد در

درگاه اینترنتی (معرفی، توصیف و عکس گذاری، ارسال آنها به مشتریان بالقوه و سایر خدمات به شرح مقرر در پنل فروشنده) بااخذ هزینه های مربوط مبذول خواهد داشت.

5-2- طراحی درگاه اینترنتی، تعیین جایگاه کالا، نحوه معرفی، شیوه نمایش و تبلیغ کالادر صورت درخواست فروشنده در قبال دریافت هزینه های مربوطه به شرح جدول هزینه ها و جریمه های مندرج در پنل فروشنده بر عهده رشت خرید خواهد بود.

5-3- کلیه مطالب و تصاویر مندرج در درگاه اینترنتی در خصوص محصولات و کالاها، تحت کپی رایت و مالکیت فکری رشت خرید است. همچنین هرگونه بهره برداری، استناد و استفاده تجاری از آنها، حتی برای مالک کالا، ممنوع بوده و رشت خرید حق خود را برای پیگیری قانونی نقض این موارد محفوظ می دارد. عکس ها و مطالب تولیدی توسط فروشنده مشمول این مورد نخواهد شد.

5-4- رشت خرید اقدامات و هماهنگی لازم را جهت آموزش و توجیه فروشنده یا نمایندگان ایشان در خصوص نحوه استفاده از درگاه اینترنتی انجام خواهد داد و فروشنده متعهد به حضور در جلسات اجباری می باشد، در غیر این صورت رشت خرید می تواند با تشخیص انحصاری خود پنل فروشنده را به دلیل عدم حضور در جلسات آموزشی متوقف نماید و فروشنده حق هیچگونه اعتراضی در این خصوص نخواهد داشت. متعاقباً فروشنده با استفاده از پنل، اعلام و اقرار می نماید که آموزش های لازم را فرا گرفته و مسئولیت پنل را بر عهده دارد و نمی تواند به ادعای ناآگاهی یا عدم اطلاع رسانی، ادعایی را علیه رشت خرید طرح نماید.

5-5- وجوه ناشی از فروش کالا، پس از کسر کمیسیون، هزینه ها و مطالبات قراردادی و تأیید واحد مالی رشت خرید، طول زمانبندی مشخص شده  به فروشنده پرداخت می شود.

تبصره3: اگر روز پرداخت مصادف با پنجشنبه باشد، پرداخت در روز قبل یعنی چهارشنبه انجام خواهد شد. اگر روز پرداخت مصادف با جمعه یا تعطیلات رسمی باشد، پرداخت در روز کاری بعدی انجام خواهد شد.

تبصره4: کمیسیون، هزینه ها و مطالبات قراردادی رشت خرید همراه مالیات بر ارزش افزوده آنها محاسبه و از فروشنده دریافت خواهد شد.

تبصره5: فروشنده موظف به معرفی شماره حساب با کد شبا منطبق بانام خود، به رشت خرید می باشد. وجوه فوق الذکر صرفا به شماره حسابی که کد شبای آن به نام فروشنده است، واریز خواهد شد. در صورت عدم اعلام فروشنده و یا عدم تطابق نام فروشنده وصاحب کد شبا، رشت خرید مسئولیتی  درتأخیر و یا عدم پرداخت وجوه، ندراد.

تبصره6: رشت خرید مسئولیت و تعهدی در خصوص تکالیف قانونی و مالیاتی فروشنده از جمله مالیات بر ارزش افزوده  کالا ندارد و فروشنده در صورتیکه مشمول مقررات مالیات بر ارزش افزوده باشد، متعهد است در اعلام مبلغ قابل پرداخت توسط مشتری، مالیات بر ارزش افزوده را در نظر گرفته و نسبت به انجام تعهدات مالیاتی و ارائه مدارک و مستندات به حوزه مالیاتی مربوط به خود، اقدامات مقتضی را مبذول نماید در صورت عدم رعایت هر یک از تعهدات قانونی و مالیاتی از سوی فروشنده، رشت خرید محق می باشد که خسارات وارده به خود را بر حسب تشخیص خود از محل مطالبات فروشنده یا تضامین وی رأساً و بدون نیاز به مراجعه به مراجع قانونی وصول نماید.

6-5- رشت خرید در راستای ارائه هرگونه خدمات به فروشندگان، هزینه های مربوطه را مطابق با جدول کمیسیون و هزینه ها درازای صدور فاکتور از فروشنده دریافت می نماید. فاکتور رشت خرید می تواند به صورت الکترونیک روی پنل باشد وفروشنده ظرف 5 روز کاری پس از صدور فاکتور مهلت دارد تا مراتب اعتراض خود را اعلام نماید. بدیهی است در صورت اعتراض موارد توسط رشت خرید بررسی و در صورت صلاحدید در فاکتور بعدی اصلاح میگردد.

7-5- رشت خرید می تواند حقوق و تعهدات خود ناشی ازاین شرایط همکاری را به اشخاص ثالث منتقل کند.

8-5- رشت خرید حق تغییر «شرایط همکاری» را در هر زمانی داشته و این تغییرات و همچنین اطلاعیه ها و ابلاغیه ها توسط رشت خرید در پنل اختصاصی فروشنده اعلام می شود که به منزله‏ی ابلاغ به «فروشنده» می باشد. «فروشندگان» متعهد هستند تمامی اطلاعیه ها را با دقت مطالعه نموده و طبق آن عمل نمایند. تغییرات به طور خودکار روی پنل اختصاصی فروشنده قرار گرفته و به منزله‏ی اصلاحیه و الحاقیه این قرارداد و شرایط همکاری محسوب شده و «فروشنده» متعهد به رعایت مقررات به روز شده می باشد و نیاز به هیچگونه تشریفات دیگری جهت امضا و ابلاغ نمی باشد.

ماده6. وجه التزام

در صورتی که فروشنده هر یک از تعهدات قراردادی خود را در موعد مقرر یا به طور صحیح انجام ندهد یا اقدامات وی به هر دلیل منجر به ورود خدشه به اعتبار یا شهرت رشت خرید گردد، رشت خرید حق دارد وجوه التزام به شرح ذیل را با توجه به جدول موجود در پنل مرکزی محاسبه و از فروشنده مطالبه یا راساً از مطالبات فروشنده کسرکند:

الف- وجه التزام قیمت گذاری و فروش هرگونه کالا با قیمتی بالاتر از قیمت مصرف کننده مندرج بر روی کالا

ب-وجه التزام فروش کالای غیر اصل و کالای بدون گارانتی

پ- وجه التزام فروش کالای قاچاق، ممنوعه، غیر بهداشتی مضر

ت- وجه التزام لغو سفارش مشتری توسط فروشنده به دلایلی از قبیل عدم موجودی کالا درانبار فروشنده، فروش کالاهای ممنوعه

ث- تأخیر در تأمین و ارسال کالا از سمت فروشنده، اشتباه در قیمت گذاری و سایر دلایل به تشخیص رشت خرید

ج- وجه التزام تأخیر در ارسال کالا ( از تاریخ مقرر در پنل برای تحویل به انبار)

چ- وجه التزام مغایرت کالا و محموله ارسالی با سفارش ثبت شده و محموله ثبت شده در پنل، در هنگام ورود به انبار،

ح- وجه التزام مرجوعی کالا توسط مشتری به دلایلی از قبیل مغایرت محتوایی، معیوب بودن کالا، کالای تقلبی یا غیر اصل و سایر دلایل به تشخیص رشت کالا

خ- وجه التزام تأخیر در بازپس گیری و تعیین تکلیف کالا توسط فروشنده به دلایلی از قبیل معیوب بودن، ناقص بودن، مسترد شدن از طرف خریدار یا به هر دلیل به تشخیص رشت خرید مشمول بازپس گیری از انبار شدند.

تبصره7: وجوه التزام مذکور با الزام فروشنده به انجام تعهد اصلی قابل جمع بوده و بدل آن نمی باشد

 

ماده7. خاتمه قرارداد همکاری

7-1- هر یک از طرفین می تواند در صورت انحلال یا ورشکستگی طرف مقابل قرارداد همکاری را فسخ و مراتب را اعلام نماید.

7-2- رشت خرید می تواند در موارد زیر، بنا به تشخیص خود و بدون نیاز به مراجعه به مرجع حل و فصل اختلاف، ضمن قطع فوری دسنرسی فروشنده به پنل، قرارداد همکاری را فوراً فسخ نماید. فسخ قرارداد همکاری، مانع از مطالبه خسارات و وجوه التزام از سوی رشت خرید نمی باشد.

7-2-1- در صورت نقض تعهدات فروشنده طبق این شرایط همکاری و عدم رفع آن ظرف مدت 10 روز از تاریخ اخطار کتبی الکترونیکی در پنل؛

7-2-2- در صورتی که مشخص شود فروشنده در صدد تطمیع، اغوا یا ارائه هرگونه پبیشنهاد نامشروع به هر یک از کارکنان رشت خرید برآمده است؛

7-2-3- واگذاری قرارداد به شخص ثالث از سوی فروشنده

7-3- علاوه بر موارد مذکور در فوق، رشت خرید می تواند، در صورت عدم تمایل به ادامه همکاری با طرف مقابل، رأساً و بدون نیاز به مراجعه به مرجع حل اختلاف در طول مدت قرارداد همکاری، ضمن قطع فوری پنل، رابطه قراردادی خود با فروشنده را بدون هرگونه مسئولیت در خصوص پرداخت خسارات تحت هر عنوان، فسخ کند. در این موارد، فروشنده اعلام و اقرار نمود که رشت خرید حق دارد طبق صلاحدید خود عمل نموده و خساراتی تحت هر عنوان، قابل ادعا از سوی فروشنده نمی باشد.

تبصره8: در صورت خاتمه قرارداد همکاری، کالاهای باقی مانده در انبار رشت خرید، بعد از تسویه حساب، با ارائه صورتحساب و رسید کتبی به فروشنده مسترد خواهد شد. چنانچه ظرف پنج روز از تاریخ خاتمه قرارداد همکاری، فروشنده مطالبات رشت خرید بابت خسارات، وجوه التزام و یا سایر مطالبات را تسویه ننماید، فروشنده با امضای قرارداد همکاری این اختیار را به رشت خرید می دهد تا کالای موجود در انبار را به نفع خود ضبط نموده و مطالبات خود را از محل برداشت کند.

ماده8. قوه قاهره (فورس ماژور)

چنانچه به دلیل بروز حوادث غیر مترقبه از قبیل جنگ، شورش، سیل، زلزله، حریق و نظایر آن، ایفای تعهدات از ناحیه یکی از طرفین غیر ممکن گردد، قرارداد به حالت تعلیق درآمده و اگر این وضعیت بیش از سه ماه ادامه یابد و طرفین در مورد آن توافقی ننمایند، هر طرف حق فسخ قرارداد همکاری را خواهد داشت.

تبصره9: طرف مدعی قوه قاهره باید گواهی از مراجع ذیربط اخذ و به طرف مقابل ارائه نماید.

ماده9. اسقاط حق

اسقاط هر یک از حقوق توسط رشت خرید تنها زمانی واجد اثر است که به شکل کتبی به فروشنده ابلاغ شود.

 

ماده10. رازداری

هر یک از طرفین باید اطلاعات مندرج در پنل، به ویژه اطلاعات مشتریان را محرمانه تلقی و کلیه اقدامات مقتضی برای تضمین حفظ محرمانگی آن به وسیله کارکنان خود را نیز اتخاذ نمایند. این تعهد تا پنج سال از تاریخ خاتمه قرارداد همکاری معتبر است. بدیهی است ارائه اطلاعات به موجب حکم قانونی یا دستور مقامات، از شمول این ماده مستثنی است. رشت خرید حق دارد به صلاحدید خود خسارات ناشی از نقص این تعهد را محاسبه نموده و از مطالبات فروشنده کسر نماید.

ماده11. قانون حاکم و نحوه حل اختلاف

قرارداد همکاری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد و با توجه به محل انعقاد قرارداد، کلیه اختلافات و دعاوی ناشی از آن و یا راجع به آن به مراجع صالح قضایی جمهوری اسلامی ایران در شهر رشت ارجاع خواهد شد.

این شرایط همکاری در 11 ماده با امضای قرارداد همکاری مورد تأیید قرار می گیرد و فروشنده با امضای قرارداد همکاری متعهد بدان خواهد بود.